EURO 2016: Βάρντι και Στάριτζ έσωσαν την Αγγλία που κέρδισε στο φινάλε την Ουαλία

Η παράδοση τηρήθηκε και η Ουαλία έχασε για μια ακόμη φορά από την Αγγλία μετά το 1984, με τους Βάρντι και Στάριτζ να σώζουν τον Χότζσον. Ο Άγγλος τεχνικός επέμεινε στην αρχική 11άδα του ματς με την Ρωσία και είδε την ομάδα του να είναι μέτρια και πίσω στο σκορ από το γολ του Μπέιλ. Στο ημίχρονο έβαλε αυτή την φορά τους δύο χαρισματικούς σκόρερ και κατάφερε να σώσει την παρτίδα στο 91, όμως η πρόκριση είναι ακόμη ανοικτή.

Στο πρώτο ημίχρονο η Αγγλία είχε πρόβλημα ανάπτυξης και δεν μπορούσε να πατήσει εύκολα περιοχή, προσπαθώντας μόνο με κάποια στημένα και κεφαλιές, όπως του Σμόλινγκ να βρει το γκολ.
2016 06 16T133926Z 109085966 MT1ACI14440168 RTRMADP 3 SOCCER EURO ENG WAL
(Πηγή: Reuters / Carl Recine Livepic)
Και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Μπέιλ εκτέλεσε εξαιρετικά φάουλ, ο Χαρτ έπεσε καθυστερημένα και οι Ουαλοί προηγήθηκαν με 1-0.
2016 06 16T134516Z 109086316 MT1ACI14440184 RTRMADP 3 SOCCER EURO ENG WAL
Ο Χότζσον κάτω από την πίεση του αποτελέσματος αναγκάστηκε να βάλει στο ματς Βάρντι και Στάριτζ (αντί του Κέιν και του Στέρλινγκ) και η εικόνα της Αγγλίας άλλαξε. Έκλεισε την Ουαλία στα καρέ του Χένεσι και η αποκάλυψη της σεζόν στην Premier σκόραρε και για την εθνική, με την μπάλα να πηγαίνει στον Βάρντι (εκτεθειμένος) από κεφάλι αμυντικού.
2016 06 16T142344Z 679472288 LR1EC6G13Z9OR RTRMADP 3 SOCCER EURO ENG WAL
(Πηγή: Reuters / Benoit Tessier)
Η πίεση συνεχίστηκε δίχως κλασική ευκαιρία για τους Άγγλους και την Ουαλία να ψάχνει μόνο αντεπιθέσεις και τελικά το πλήρωσε στο 91. Ήταν η 2η αλλαγή του Χότζσον, ο Στάριτζ, που στάθηκε όρθιος στην περιοχή και εκτέλεσε τον Χένεσεϊ για το τελικό 2-1.
2016 06 16T145253Z 109090373 MT1ACI14440462 RTRMADP 3 SOCCER EURO ENG WAL
(Το 2-1 του Στάριτζ - Πηγή: Reuters / Christian Hartmann Livepic)
2016 06 16T145424Z 109090464 MT1ACI14440470 RTRMADP 3 SOCCER EURO ENG WAL
(Πηγή: Reuters / Gonzalo Fuentes Livepic)
Εχθές η Σλοβακία κέρδισε την Ρωσία με 2-1 και όλα θα ξεκαθαρίσουν για την πρόκριση στην τελευταία αγωνιστική, με την Ουαλία να έχει πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με την Σλοβακία.
Η βαθμολογία
1.Αγγλία 4
2.Ουαλία 3
3.Σλοβακία 3
4.Ρωσία 1
Η επόμενη αγωνιστική θα γίνει την Κυριακή (20/6) στις 22.00: Σλοβακία-Αγγλία στο Σεντ Ετιέν και Ρωσία-Ουαλία στην Τουλούζ.
Ακολουθούν απόψε τα ματς του Γ ομίλου: Ουκρανία-Β.Ιρλανδία (19.00/Λυόν) και Γερμανία-Πολωνία (22.00/Σεντ Ετιέν)