EURO 2016: Στα ημιτελικά η Γερμανία, 6-5 στα πέναλτι την Ιταλία (Φωτό+Βίντεο)

Η Γερμανία ήταν η μεγάλη νικήτρια στην «τιτανομαχία» με την Ιταλία που κρίθηκε στα πέναλτι, με τα «πάντσερ» να επικρατούν με 6-5 σκορ (1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση) στη ρώσικη ρουλέτα, παίρνοντας έτσι την πρόκριση για τα ημιτελικά του Euro 2016.

Το πρώτο ημίχρονο στο παιχνίδι κύλησε με ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά από τα δύο καρέ, με τις δύο ομάδες να δίνουν ιδιαίτερο βάρος στην τακτική, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια ισόπαλες 0-0.

Στο πρώτο 20λεπτο της επανάληψης ήταν ίδια η εικόνα στο παιχνίδι, μέχρι το 65ο λεπτό όταν ο Γκόμεζ με μία υπέροχη πάσα «τρύπησε» την άμυνα των Ιταλών, με τον Έκτορ να τροφοδοτεί τον Οζίλ και τον τελευταίο να κάνει το 1-0 με ωραίο πλασέ.

Η χαρά των «πάντσερ» ωστόσο κράτησε μόλις 11 λεπτά, καθώς ο Μπόατενγκ, λίγα λεπτά μετά τη σωτήρια επέμβαση του Μπουφόν σε κοντινό τακουνάκι του Γκόμεζ, έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την «άσπρη βούλα», με τον Μπονούτσι να νικά τον Νόιερ.

Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ματς κι έτσι οι δύο ομάδες κλήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση, όπου ωστόσο δεν κινήθηκε... φύλλο. Αποτέλεσμα αυτού ήταν η αναμέτρηση να οδηγηθεί στη διαδικασία των πέναλτι, όπου οι Γερμανοί με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νόιερ (έπιασε δύο πέναλτι) προκρίθηκαν στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του Γαλλία-Ισλανδία.

Διαδικασία των πέναλτι:

1-0 η Ιταλία: Ο Ινσίνιε νίκησε τον Νόιερ.

1-1: Ο Κρόος νίκησε τον Μπουφόν και ισοφάρισε.

Έχασε πέναλτι η Ιταλία: Ο Τζάτζα έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Έχασε πέναλτι η Γερμανία: Ο Μπουφόν έπεσε σωστά και απέκρουσε το κακό πέναλτι του Μίλερ.

2-1 η Ιταλία: Ο Μπαρτσάλι είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα.

Έχασε πέναλτι η Γερμανία: Ο Οζίλ έστειλε την μπάλα δοκάρι.

Έχασε πέναλτι η Ιταλία: Ο Πελέ δεν μπόρεσε να ευστοχήσει, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

2-2 η Γερμανία: Ο Ντράξλερ ισοφάρισε.

Έχασε πέναλτι η Ιταλία: Μοιραίος ο Μπονούτσι και ήρωας ο Νόιερ που απέκρουσε.

Έχασε πέναλτι η Γερμανία: Ο Σβάινστράιγκερ έστειλε την μπάλα στα... περιστέρια.

3-2 η Ιταλία: Ο Τζιακερίνι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του.

3-3 η Γερμανία: Ο Χούμελς είναι ψύχραιμος και νίκησε τον Μπουφόν.

3-4 η Ιταλία: Ο Παρόλο δεν λάθεψε από την... άσπρη βούλα.

4-4 η Γερμανία: Ο Ντράξλερ ευστόχησε παρά την προσπάθεια του Μπουφόν.

4-5 η Ιταλία: Σκόρερ ο Ντε Σίλιο.