Περίπατο έκανε η εθνική απέναντι στη Γεωργία 79-68... Με το δεξί η εθνική 85-65 τα Σκόπια* FYROM vs Greece - Eurobasket 2015 VDS

Ακόμα σκοράρει η εθνική ομάδα μπάσκετ απέναντι στη Γεωργία. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πέτυχε τη τρίτη του νίκη σε ισάριθμα ματς στο Ευρωμπάσκετ κερδίζοντας την Γεωργία με 79-68  και οδηγεί την κούρσα του Γ’ ομίλου που γίνεται στο Ζάγκρεμπ. Πρώτος σκόρερ για την εθνική ο Καλάθης με 19 πόντους, ενώ από τους Γεωργιανούς ήταν ο Σενγκέλια με 20.
Το παιχνίδι με την Γεωργία ουσιαστικά διήρκησε… πέντε λεπτά.
Στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν ανταγωνιστικοί οι Γεωργιανοί που έβρισκαν ανοιχτή την ελληνική άμυνα και πετύχαιναν εύκολα καλάθια με αποτέλεσμα το 5-2 της εθνικής γρήγορα να γίνει 5-8 και να αναγκάσει τον Φώτη Κατσικάρη να καλέσει τάιμ-άουτ. Μόλις ξανάρχισε το ματς ουσιαστικά τελείωσε, καθώς η εθνική έκλεισε την άμυνα της, τα τρίποντα και τα δίποντα έπεφταν βροχή στο καλάθι των Γεωργιανών και γρήγορα η εθνική απέκτησε διαφορά την οποία διαρκώς μεγάλωνε.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξέφυγε με 14-8 και έκλεισε το δεκάλεπτο με +10 (25-15).
Ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Καλάθη να εξελίσσεται σε killer από τα 6.75 καθώς με 4 τρίποντα και 16 πόντους και με άξιο συμπαραστάτη τον Ζήση (11π) εκτόξευσαν τη διαφορά στα ύψη. Οι παίχτες του Φώτη Κατσικάρη πάτησαν το γκάζι και η εθνική έκανε… περίπατο απέναντι στους Γεωργιανούς που αδυνατούσαν να ακολουθήσουν. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την εθνική να προηγείται με +28 (50-22) και με πολύ ψηλά ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα ( 9/12 75%) σχεδόν όσα είχε πετύχει η γαλανόλευκη στα δύο πρώτα ματς με Σκόπια με Κροατία.
Το καλάθι που έμοιαζε με… βαρέλι στο δεύτερο δεκάλεπτο, έγινε… δαχτυλήθρα για την εθνική στη τρίτη περίοδο που πέτυχε όλους και όλους έντεκα πόντους. Τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο, η μπάλα έμπαινε με πολύ δυσκολία στο καλάθι των Γεωργιανών που ξεκίνησαν την δική τους αντεπίθεση και κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά (61-48) στο 30’.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εθνική ξανάβαλε το πόδι στο γκάζι, με το τρίποντο του Καϊμακόγλου (64-50) και έκτοτε διατηρούσε την απόσταση ασφαλείας ως το φινάλε, με τον Κουφό να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα με 9 πόντους στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Η εθνική πήρε εύκολα τη νίκη με 79-68 και την Τετάρτη (9/9 16:00) θα αντιμετωπίσει την Σλοβενία με στόχο να κλειδώσει την πρώτη θέση του ομίλου.
Τα δεκάλεπτα: 15-25, 22-50, 48-61, 68-79
Γεωργία (Κοκόσκοφ): Πούλεν 4, Πατσούλια 4, Τσιντσάτζε 5 (1), Σερμαντίνι 9, Σανάτζε 2, Μαρκοϊσβίλι 11 (3), Πατσάτσια, Σανικίτζε 10 (1), Μπουριανάτζε 3 (1), Σενγκέλια 20.
Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 4, Ζήσης 11 (1), Σπανούλης 2, Καλάθης 19 (4), Σλούκας 3, Καϊμακόγλου 8 (2), Κουφός 12, Πρίντεζης 3 (1), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 12 (2).
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages
Δημήτρης Γιαχανατζής
Πατώντας …γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο η εθνική μας ομάδα μπάσκετ επικράτησε με 85-65 των Σκοπίων στην πρεμιέρα του τρίτου ομίλου του Ευρωμπάσκετ που διεξάγεται στην Κροατία. Επόμενος αντίπαλος της εθνικής, η γηπεδούχος Κροατία την Κυριακή 6/9 στις 22:00.
Με όπλο της την πανίσχυρη φροντ λάιν και την καλή άμυνα η ομάδα του Κατσικάρη λύγισε την αντίσταση των αντιπάλων μας που με άμυνα ζώνης,
αργό παιχνίδι αλλά και με «εκνευριστική» ευστοχία στα τρίποντα κρατούσαν την διαφορά σε χαμηλά επίπεδα. Κορυφαίοι από την εθνική ομάδα οι Μπουρούσης, Πρίντεζης, Κουφός και Αντετοκούνμπο. Καλάθης και Σλούκας έδωσαν λύσεις από την περιφέρεια.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 31-38, 50-59, 65-85
Νωθρό ήταν το ξεκίνημα της εθνικής μας ομάδας καθώς μόλις στα δυόμιση πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι Σκοπιανοί κατάφεραν να αιφνιδιάσουν και να προηγηθούν με 7-1. Αυτό δεν άρεσε καθόλου στον Φώτη Κατσικάρη που κάλεσε εσπευσμένα σε time out που αποδείχθηκε ότι αφύπνισε τους διεθνείς μας, αφού με ένα εκπληκτικό σερί 18-2 κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να περάσουν μπροστά με 19-9 με πρωταγωνιστές τους Πρίντεζη, Αντετοκούνμπο και Καλάθη.
Παρόλα αυτά στη συνέχεια η ομάδα των Σκοπίων ξαναβρήκε τα πατήματά της στο παρκέ και κατάφερε να ισορροπήσει χάρη κυρίως στα μακρινά εύστοχα σουτ από τα 6.75μ. Έτσι κατάφερε να ροκανίσει σταδιακά τη διαφορά και να φτάσει στο 25-26 (14’). Η εθνική μας είχε βρει τον τρόπο να αντιδρά και να απαντά απέναντι στην ευστοχία των Σκοπιανών για να φτάσει ως το 36-28 με τον Σλούκα να προσφέρει μία επιπλέον λύση στην επίθεση για να κλείσει το σκορ του πρώτου ημιχρόνου με +8 για την εθνική μας (38-31).
Στο δεύτερο ημίχρονο η εθνική μας ομάδα με μπροστάρηδες τους Μπουρούση, Πρίντεζη προσπάθησε να επιβάλλει τον γρήγορο ρυθμό της, όμως η άμυνα ζώνης των Σκοπιανών και τα πολλά λάθη της ελληνικής ομάδας δεν επέτρεψαν στο συγκρότημα του Κατσικάρη να ξεφύγει στο σκορ.
Με πόντους του Πρίντεζη η Ελλάδα έφτασε στο +10 (39-49, 24’). Ένα ακόμη τρίποντο, το ένατο για τα Σκόπια διαμόρφωσε το 44-51 (25’17’’) με τους Σκοπιανούς να πλησιάζουν περισσότερο από τη γραμμή των βολών για το 50-55 (29’). Σλούκας και Κουφός έδωσαν ανάσα επιθετικά οδηγώντας ως το 50-59 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος. με καλάθι του Κουφού.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε εντυπωσιακό κάρφωμα
Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Νίκος Ζήσης με τρίποντη «βόμβα» έδωσε την μέγιστη τιμή της διαφοράς για την Ελλάδα (62-50), και με δικό του δύσκολο καλάθι από τα πλάγια στα 7:45» πριν τη λήξη του αγώνα η εθνική μας ανέβασε και στο +14 την διαφορά (66-52).
Ο Σιμονόφκσι όμως με νέο τρίποντο στα 6:28» μείωσε και πάλι για την ομάδα των Σκοπίων (55-66) που έδειξαν ότι δεν τα παρατάνε εύκολα, ενώ ο Στογιανόφκσι λίγο αργότερα με μπάσιμο και λέι απ έριξε την διαφορά και στο -10 (67-57).
Η Ελλάδα ωστόσο ήταν καλύτερη κάτω από τα καλάθια και με προσπάθειες των Μπουρούση και Αντετοκούνμπο αύξησε και πάλι στο +14 (71-57) τη διαφορά στα 4:34» πριν το τέλος της αναμέτρησης, δίνοντας ουσιαστικά το έναυσμα για την τελική επικράτηση.
Με περισσότερη αυτοπεποίθηση πια η εθνική μας αύξησε και σε +16 (73-57) με δύσκολο σουτ του Πρίντεζη που ήταν ο δημιουργός της επόμενης επίθεσης δίνοντας ασίστ στον Μπουρούση για να κάνει το 76-57.
Ο kill Bill Σπανούλης στα 2:34» πριν το φινάλε έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με τρίποντο δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ελλάδας (79-57), και ήταν ο ίδιος που πέντε δευτερόλεπτα πριν το σφύριγμα της κόρνας της γραμματείας έδωσε ασίστ στον Κουφό και εκείνος απλά άφησε την μπάλα στο καλάθι κάνοντας το τελικό 85-65 για την εθνική μας ομάδα.
Διαιτητές: Λοτερμόσερ (Γερμανία), Σίλβα (Πορτογαλία), Πουτένκο (Ρωσία)
Σκόπια (Σρμπινόφσκι): Μπρτσκοφ, Ιλιέφσκι 5, Σοκόλοφ, Κοστόσκι 20, Στογιανόσκι Β. 13, Στογιανόσκι Ντ5, Σιμονόφσκι 6, Μλαντενόφσκι, Τραϊκόφσκι 6, Γκιουρόσκι 3, Χέντρικς 2, Σαμαρντζίνσκι 5
Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 16 (10ρ), Ζήσης 3, Σπανούλης 10 (5 α), Καλάθης 7 (8 α), Περπέρογλου, Σλούκας 9, Καϊμακόγλου 2, Κουφός 11 (11ρ), Πρίντεζης 18, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 9

Ολική ανατροπή κατάφερε η εθνική στο Ευρωμπάσκετ (72-70 την Κροατία)

Δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο Ευρωμπάσκετ μετράει πλέον η εθνική ομάδα μπάσκετ καθώς κατάφερε να πετύχει την ολική ανατροπή απέναντι στην οικοδέσποινα του Γ’ ομίλου Κροατία και να επικρατήσει στο Ζάγκρεμπ με 72-70.
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έκανε σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης από τον όμιλο, ενώ την Δευτέρα (7/9) θα έχει ρεπό και οι παίχτες του Φώτη Κατσικάρη θα ξαναμπούν στο παρκέ για το τρίτο ματς που θα γίνει την Τρίτη (8/9 19:00) απέναντι στη Γεωργία.
Πρώτος σκόρερ για την εθνική ήταν ο Σπανούλης με 16 πόντους και ακολούθησε ο Πρίντεζης με 13, ενώ για τους Κροάτες πρώτος σκόρερ ήταν ο Σίμον με 18.
Πολύ άστοχοι ήταν οι παίχτες του Φώτης Κατσικάρη σε αντίθεση με τους Κροάτες που έβρισκαν λύσεις τόσο εντός όσο και εκτός πεδιάς και οι οικοδεσπότες πήραν προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά που το διατήρησαν μέχρι το τέλος. Η εθνική προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ και σε ένα βαθμό το κατάφερε καθώς στο δεκάλεπτο βρίσκονταν πίσω με πέντε (13-18). Η άμυνα ζώνης την Κροατών δημιουργούσε προβλήματα στην εθνική που ήταν ιδιαίτερα άστοχη στα σουτ τριών πόντων και στο 18’ οι Κροάτες ξέφυγαν για πρώτη φορά με +9 (24-33). Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κατάφερε να ροκανίσει το σκορ και στο ημίχρονο βρίσκονταν πίσω με 28-33.
Ίδια γεύση και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Έλληνες διεθνείς να κυνηγούν το σκορ αλλά τους Κροάτες στο 26’ να ξεφεύγουν με διψήφιο αριθμό (+10 39-49). Το τέταρτο φάουλ του Αντετοκούνμπο πρόσθεσε έξτρα πονοκέφαλο στον Κατσικάρη, ωστόσο πάλι η εθνική κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να κλείσει το τρίτο μέρος με το σκορ να γράφει 51-57. Η ολική ανατροπή ήρθε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με πρωτεργάτη τον Βασίλη Σπανούλη. Ο Kill Bill με δύο τρίποντα και 3/3 βολές έφερε την εθνική σε απόσταση αναπνοής (64-65), για να συνεχίσει ο Σλούκας και να δώσει το προβάδισμα στη γαλανόλευκη με 66-65. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πήρε αέρα τεσσάρων πόντων από τους Πρίντεζη και Μπουρούση (72-68 στο 39’) για να μειώσουν οι Κροάτες με βολή του Σιμόν στο 72-70. Ο πρώτος σκόρερ της Κροατίας αστόχησε στη δεύτερη βολή που είχε, πήρε το ριμπάουντ όμως δεν μπόρεσε να στείλει το ματς στη παράταση και η νίκη πήγε στην εθνική ομάδα.
Διαιτητές: Λοτερμόζερ (Γερμανία), Τρουχίγιο (Ισπανία), Ζαμοΐσκι (Πολωνία)
Τα δεκάλεπτα: 13-18, 28-33, 51-57, 72-70
ΕΛΛΑΔΑ: Μπουρούσης 10 (5 ασ.), Ζήσης 7, Σπανούλης 16 (3 τρίπ., 6 ασ.), Καλάθης 2, Περπέρογλου, Σλούκας 2, Καϊμακόγλου, Κουφός 11 (9 ριμπ.), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 3, Αντετοκούνμπο 6.
Κροατία: Τόμιτς 9, Ρούντεζ, Στίπτσεβιτς, Σάριτς 11 (1), Ούκιτς 14 (2), Σιμόν 18 (3), Ντρέιπερ 2, Ζόριτς 8, Χεζόνια 8 (2/8 τρίπ.).