Ανέβηκε στην Α’ κατηγορία η Εθνική Νέων Ανδρών

Η νίκη επί της Κροατίας στον «μικρό» τελικό με 73-67 στη Χαλκίδα, ήταν καταλυτική για την εθνική Νέων Ανδρών, καθώς κατάφερε να πάρει το εισιτήριο της ανόδου για την Α’ κατηγορία του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα αν και βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους στο ημίχρονο (16-41) κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πανηγυρίσει τη νίκη άνοδο για τα μεγάλα σαλόνια του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.
Σε ένα ακόμη ματς ο Χαραλαμπόπουλος ήταν ο ηγέτης της «γαλανόλευκης» (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ), ενώ επίσης βοήθησαν τα μέγιστα και οι Τολιόπουλος (17 πόντοι, 4 ασίστ), Σταμάτης που «μίλησε» στα δύσκολα (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ). Από τους Κροάτες αυτός που έπαιζε μόνος του ήταν ο Μαζάλιν με 30 πόντους σε 40 λεπτά.
Η φράση «από την κόλαση στον παράδεισο» ταιριάζει απόλυτα σε αυτό που συνέβη σήμερα στην πρωτεύουσα της Εύβοιας. Μετά από ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η ελληνική ομάδα βρέθηκε να «κυνηγάει» το σκορ από τα πρώτα λεπτά (11-26) και στο τέλος του (26-41), στο δεύτερο απέδωσε εξαιρετικό μπάσκετ και χάρις στο «εκρηκτικό» τρίτο δεκάλεπτο που έκανε σε άμυνα κι επίθεση (32-8 το επιμέρους σκορ), όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά, αλλά μπήκε και με σημαντικό προβάδισμα στην τελευταία περίοδ0 (58-49).
Οι Κροάτες προσπάθησαν να αντιδράσουν και να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της πρόκρισης, όμως πλέον οι παίχτες του Ηλία Παπαθεοδώρου συντήρησαν μια διαφορά 5-7 πόντων και πήραν τη νίκη–άνοδο.
Τα δεκάλεπτα: 11-15, 26-41, 58-49, 73-67
Κροατία: Κάπουστα 2, Φιλίποβιτς 4, Μαϊτσουνιτς 3 (1), Μπάτζιμ 12 (2), Κάρασιτς 7 (1), Πέρκοβιτς, Βουϊτσεβιτς 6, Μίκσιτς 3 (1), Μάτζαλιν 30 (1 τρίπ., 14 ριμπ.).
ΕΛΛΑΔΑ: Τολιόπουλος 17 (5), Κώττας 5, Κόνιαρης 8 (2), Τσαλμπούρης 5, Σκουλίδας, Μπιλλής, Σταμάτης 12 (1), Χαραλαμπόπουλος 16 (2 τρίπ., 10 ριμπ.), Δίπλαρος 2, Μουράτος 6, Λούντζης 2.

ΠΗΓΕΣ: ΕΡΤ2, ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages (ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ ΚΩΣΤΑΣ)