Έβρεξε… αυτογκόλ στη Νέα Σμύρνη

Τρία γκολ- όλα αυτογκόλ- σημειώθηκαν στη Νέα Σμύρνη στη νίκη του Πανιωνίου με 2-1 επί του ΟΦΗ στο τελευταίο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λίγκα. Οι «κυανέρυθροι» που πέτυχαν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια προηγήθηκαν στο σκορ με 2-0 με τα αυτογκόλ των Σίσιτς 30' και Βάντο 54' ενώ για τους Κρητικούς μείωσε στο 84' ο Κουλουχέρης με αυτογκόλ..
Ανοικτό ποδόσφαιρο παίχτηκε κι από τις δύο ομάδες στα πρώτα 45 λεπτά, με τον Πανιώνιο να έχει την υπεροχή και τις περισσότερες ευκαιρίες για γκολ. Ο Μίρνες Σίσιτς ήταν αυτός που προσπαθούσε με ατομικές, κυρίως, ενέργειες από τα πλάγια για τους Κρητικούς, αλλά οι σέντρες που επιχείρησε δεν είχαν αποτέλεσμα. Η φάση που «σημάδεψε» το ματς ήταν αυτή του 30ου λεπτού, από την οποία προηγήθηκαν οι Νεοσμυρνιώτες. Από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μενδρινός, ο Σίσιτς παρανέβη στο πρώτο δοκάρι κι απομάκρυνε τη μπάλα, η οποία σηκώθηκε πάρα πολύ ψηλά και στο κατέβασμά της αιφνιδίασε τον Γουναρίδη που την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του 1-0. Με το γκολ αυτό, ο Πανιώνιος πήγε με προβάδισμα στο σκορ στ' αποδυτήρια...
Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και το δεύτερο μέρος με τον Πανιώνιο να εδραιώνει τη νίκη του στο 54' με το αυτογκόλ του Βάντο. Μετά τη σέντρα του Κούρου, ο Βάντο προσπάθησε να διώξει αλλά με το γόνατο την έστειλε στα δίχτυα 2-0. Στο 56' οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε πέσιμο του Σίσιτς από μαρκάρισμα του Λαμπρόπουλου, με τον τελευταίο να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 65' να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-0 (άστοχη η κεφαλιά μπροστά στην εστία του Γουναρίδη). Στο 84' από γύρισμα του Σίσιτς και παρέμβαση του Κουλουχέρη (αυτογκόλ), διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα (2-1), ενώ στις καθυστερήσεις ο Σίσιτς με σουτ απείλησε τον Περιστερίδη αλλά ο τελευταίος μπλόκαρε και κράτησε τη νίκη για τον Πανιώνιο.
Κίτρινες: Ντούνης, Σπυρόπουλος, Μενδρινός - Σίσιτς, Παπάζογλου
Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης
Πανιώνιος (Δ. Ελευθερόπουλος): Περιστερίδης, Σπυρόπουλος, Κουλουχέρης, Λαμπρόπουλος, Κούρος, Ρόβας (+90΄ Αυλωνίτης), Γουνδουλάκης, Μενδρινός (83΄ Ανδράλας), Ντούνης, Κολοβός (75΄ Οκόγιε), Διαμαντάκος
ΟΦΗ (Ν. Αναστόπουλος): Γουναρίδης, Βερόν, Χαριτωνίδης, Μονιάκης, Ζορμπάς (59΄ Μπανούσης), Κουτσιανικούλης (75΄ Βιτώρος), Παπάζογλου, Ντος Σάντος, Ιωαννίδης, Βάντο, Σίσιτς