Στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ η Άρσεναλ, σε κρίση η Τσέλσι

Με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά, η Άρσεναλ επικράτησε 2-1 της Έβερτον στο «Εμιρέιτς» κι έτσι πέρασε έστω και προσωρινά στην κορυφή, εν αναμονή του μεγάλου ντέρμπι του Μάντσεστερ την Κυριακή ανάμεσα στην Γιουνάϊτεντ και την Σίτι.
Νέα «σφαλιάρα» για την Τσέλσι, καθώς ηττήθηκε στην έδρα της εκπληκτικής φέτος Γουέστ Χαμ με 2-1 και απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από την κορυφή, ενώ φουντώνει η γκρίνια για τον Ζοζέ Μουρίνιο.
Το ματς ήταν επεισοδιακό και όλα ξεκίνησαν στο 37ο λεπτό, όταν η κεφαλιά του Ζουμά δεν μέτρησε (σωστά) κυριολεκτικά για χιλιοστά, όπως απέδειξε και το «goal line technology.»
Ο Μουρίνιο, όμως, έγινε έξαλλος και ο διαιτητής του έδειξε τον δρόμο για τα αποδυτήρια. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου τα προβλήματα των «μπλε» μεγάλωσαν, αφού έχασαν και τον Μάτιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα (44′).

Από τα υπόλοιπα ματς του Σαββάτου ξεχωρίζει η νέα νίκη της Λέστερ του Κλαούντιο Ρανιέρι με 1-0 απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, ενώ ζορίζουν επικίνδυνα τα πράγματα για τον Τιμ Σέργουντ στον πάγκο της Άστον Βίλα, καθώς οι «χωριάτες» ηττήθηκαν 2-1 στο Μπέρμιγχαμ από τη Σουόνσι.
Συνοπτικά σε αναμετρήσεις για την 10η αγωνιστική της πρέμιερ λιγκ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
Αστον Βίλα-Σουόνσι 1-2 (62′ Τ. Αγιού – 68′ Σίγκουρσον, 87′ Α. Αγιού)
Λέστερ-Κρίσταλ Πάλας 1-0 (59′ Βαρντί)
Νόριτς-Γουέστ Μπρομ 0-1 (46′ Ροντόν)
Στόουκ Σίτι-Γουότφορντ 0-2 (43′ Ντινέι, 69′ Αμπντί)
Γουέστ Χαμ-Τσέλσι 2-1 (17′ Ζάρατε, 79′ Κάρολ – 56′ Κέιχιλ)
Αρσεναλ-Εβερτον 2-1 (36′ Ζιρού, 38΄ Κοσιελνί – 44′ Μπάρκλεϊ)