Η Μπαρτσελόνα συνέτριψε τη Μίλαν με 4-0 και ανέτρεψε... χαλάρα το 0-2 του «Σαν Σίρο». Video

Τρία γκολ έπρεπε να βάλει η Μπαρτσελόνα και έβαλε... τέσσερα, δίνοντας μάλιστα την αίσθηση πως αν χρειαζόταν θα έβαζε και πέντε και έξι και..., απέναντι σε μια φοβισμένη Μίλαν που στο δοκάρι του Νιανγκ -κι ενώ το σκορ ήταν 1-0- έχασε τη γη κάτω από τα πόδια της.

Οι Καταλανοί έφτασαν σαν σε προπόνηση στο 4-0, με δύο γκολ του Μέσι και από ένα του Βίγια και του Ζόρντι Άλμπα και συνεχίζουν στους «8» του Champions League, δίνοντας απαντήσεις σε... φίλους και εχθρούς και αφήνοντας εκτός τη... βαριά φανέλα των Ιταλών που «μίλησε» μόνο στο πρώτο ματς (είχε πανηγυρίσει με 2-0, το οποίο αποδείχθηκε... λίγο).

Από το πρώτο τρίλεπτο φάνηκε το... σχέδιο της Μίλαν, να μείνει όλη πίσω από τη σέντρα και να αφήσει την Μπαρτσελόνα να κάνει παιχνίδι. Και το πλήρωσε! Στο 5ο λεπτό οι Καταλανοί άλλαξαν κινηματογραφικά την μπάλα με τον Μέσι να σηκώνει το κεφάλι και με εξαιρετικό πλασέ να στέλνει την μπάλα στη γωνία του Αμπιάτι για το 1-0.

Οι Ιταλοί έψαχναν τα πατήματά τους, με τον Ινιέστα να αγγίζει το 2-0 στο 13', αλλά να βλέπει την μπάλα να σταματά, μετά την παρέμβαση του Αμπιάτι, στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο αμαρκάριστος Μέσι έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της Μίλαν.

Στο 17' ο Τσάβι σούταρε και ο Αμπιάτι τέντωσε το κορμί του για να στείλει την μπάλα κόρνερ, με τη Μίλαν να παραμένει κλεισμένη στο «καβούκι» της. Η Μπαρτσελόνα έψαχνε γκολ για να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα και τα κατάφερε πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τη βοήθεια του... Νιανγκ.

Ο Γάλλος, μετά από σοβαρό λάθος του Μασεράνο, έφυγε μόνος του προς το τέρμα του Βαλδές, αλλά πλάσαρε στο δοκάρι (38') και δύο λεπτά μετά, ο Μέσι, που πριν τον αποψινό αγώνα σκόραρε μόνο με πέναλτι κόντρα σε ιταλικές ομάδες, έγραψε το 2-0!

Στο 40' λοιπόν, ο Αμπροζίνι έκανε το λάθος, ο Ινιέστα βρήκε τον Μέσι και ο Αργεντίνος, από το ύψος της περιοχής πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, στέλνοντας την Μπαρτσελόνα πιο ήσυχη στα αποδυτήρια, την ώρα που το Καμπ Νόου «φλεγόταν»!

Ινιέστα: «Μαζί είμαστε ασταμάτητοι»
«Κανείς δεν μας έχει επικρίνει, μας εμπιστεύονται»
Αλέγκρι: «Εξωπραγματική η Μπαρτσελόνα»!
2012-13: Champions League - Φάση «16»

Στην επανάληψη η Μίλαν μπήκε για το ένα γκολ, αλλά η Μπαρτσελόνα πέτυχε δύο και «καθάρισε»! Στο 55' η μπάλα πέρασε από τα πόδια των Μασεράνο και Τσάβι πριν φτάσει στον Βίγια, ο οποίος ανενόχλητος μέσα από την περιοχή, «ζύγισε» το σουτ και με το αριστερό έκανε το –σκορ πρόκρισης- 3-0, πετυχαίνοντας το πιο σημαντικό γκολ του από τη στιγμή που επανήλθε από τον τραυματισμό του!

Πλέον οι Ιταλοί δεν είχαν τίποτα να χάσουν και βγήκαν στην επίθεση, καθώς ακόμα και τώρα ένα γκολ τούς έφτανε για την πρόκριση. Δεν κατάφεραν όμως να απειλήσουν τον Βαλδές, πλην μιας περίπτωσης, όταν στο 82' ο Ζόρντι Άλμπα πρόλαβε τον Ρομπίνιο πριν «εκτελέσει»!

Μάλιστα, ο Ισπανός έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα για την Μπαρτσελόνα με το 4-0 στις καθυστερήσεις, όταν από κλέψιμο στη μεσαία γραμμή, ο Μέσι έδωσε στον Αντριάνο και αυτός έβγαλε ασίστ στον Ζόρντι Άλμπα, ο οποίος απλά ολοκλήρωσε τον θρίαμβο!

Η πρόκριση της Μπαρτσελόνα αποκτά και ιστορική σημασία καθώς για πρώτη φορά ανατράπηκε διαφορά δύο τερμάτων από τον πρώτο αγώνα χωρίς η ομάδα που περνά να έχει πετύχει εκτός έδρας γκολ!

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Ρόουρα): Βαλδές, Ντάνι Άλβες, Μασεράνο (77΄ Πουγιόλ), Πικέ, Ζόρντι Άλμπα, Μπούσκετς, Τσάβι, Ινιέστα, Μέσι, Βίγια (75΄ Σάντσες), Πέδρο (83΄ Αντριάνο)

ΜΙΛΑΝ (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Αμπιάτι, Κονστάντ, Μεξές, Ζαπάτα, Αμπάτε, Μπόατενγκ, Φλαμινί (75΄ Κρκιτς), Μοντολίβο, Αμπροσίνι (60΄ Ρομπίνιο), Νιάνγκ (60΄ Μουντάρι), Ελ Σααραουί