Στην δεύτερη θέση η Γιουνάιτεντ, έπαιξε ο «Κάρα»

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε την έβδομη της νίκη σε εννέα αγωνιστικές της Premier League, επικρατώντας με 3-0 της Νιούκαστλ στο «Sports Direct Arena».
Οι «κόκκινοι διάβολοι» ήθελαν πάση θυσία το «τρίποντο» για να πιάσουν στην 2η θέση τη Μάντσεστερ Σίτι αλλά και να μειώσουν την διαφορά από την Τσέλσι στους τέσσερις βαθμούς..

Η ομάδα του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο πρώτο τέταρτο με 2-0 χάρη σε κεφαλιές των Τζόνι Εβανς και Πατρίς Εβρά από κόρνερ.
Προς στιγμή φάνηκε πως η Νιούκαστλ μείωσε σε 2-1 αλλά από ότι φάνηκε στο ριπλέι η μπάλα δεν πέρασε ολόκληρη την γραμμή της εστίας στην κεφαλιά του Παπίς Σισέ. Στο 71' ο Τομ Κλέβερλεϊ διαμόρφωσε από απόσταση το τελικό 0-3.
Τότεναμ «4Χ4», γκέλα η Λίβερπουλ, βοήθησε ο «Κάρα»
Στην δεύτερη θέση η Γιουνάιτεντ, έπαιξε ο «Κάρα» (vds)
Η Τότεναμ, τρεις μέρες μετά 1-1 με το Παναθηναϊκό, πέτυχε την 4η σερί νίκη της στο αγγλικό πρωτάθλημα. Στο 58' ο Ντεφό έπιασε σουτ σε κόρνερ του Μπέιλ, η μπάλα κόντραρε στον Κόκερ και κατέληξε στα δίχτυα.
Εννέα λεπτά αργότερα ο Ααρον Λένον έκανε το 2-0 ενώ ο Γκάρεθ Μπέιλ είχε δοκάρι. Η Αστον Βίλα τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες μιας και ο Τζο Μπένετ τραυματίστηκε σοβαρά ενώ ο Πολ Λάμπερτ είχε εξαντλήσει τις αλλαγές του.
Η σύνθεση της Τότεναμ: Λιορίς, Γκαλάς, Βερτόνχεν, Ουόκερ, Κόκερ, Λένον (87' Τάουνσεντ), Ντέμπσεϊ (82' Σίγκουρντσον), Ντεμπελέ, Μπέιλ, Σάντρο, Ντεφό (68' Αντεμπαγιόρ)

Στο μεταξύ η Λίβερπουλ, τρεις μέρες μετά την ήττα από την Ουντινέζε στο Γιουρόπα Λιγκ, έμεινε στο 0-0 με την Στόουκ. Οι «κόκκινοι» που αγνοούν τη νίκη φέτος στο «Ανφιλντ», είχαν δοκάρι με τον Ραχίμ Στέρλινγκ.
Η ανατροπή έγινε για την Φούλαμ, ο Καραγκούνης συνέβαλε σε αυτή, αλλά τελικά δεν μπόρεσε να διατηρηθεί. Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε στο «Σεντ Μέρι», Σαουθάμπτον και Φούλαμ ήρθαν ισόπαλες 2-2, στο πρώτο, χρονικά, παιχνίδι της Κυριακής (7/10) για την 7η αγωνιστική της αγγλικής Premier League.
Ο Καραγκούνης έμεινε στον πάγκο και είδε την Σαουθάμπτον να προηγείται μόλις στο 4' με τον Φοντέ. Ωστόσο η Φούλαμ ισοφάρισε στο 70' με το αυτογκόλ του Χόιφελντ και δύο λεπτά αργότερα ο αρχηγός της εθνικής μπήκε στον αγώνα στη θέση του Σίντγουελ. Μάλιστα, είχε καλή παρουσία, όπως αναφέρουν τα αγγλικά σάιτ, βοηθώντας τους φιλοξενούμενους να αποκτήσουν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και να πιέσουν την Σαουθάμπτον.

Η υπεροχή της Φούλαμ «καρποφόρησε» στο 88' με τον Ρίτσαρντσον να σκοράρει, πετυχαίνοντας την ανατροπή, όμως η χαρά του Γιώργου Καραγκούνη και των συμπαικτών του κράτησε μόλις 2 λεπτά καθώς στο 90' ο Φοντέ, με το 2ο προσωπικό του γκολ, ισοφάρισε σε 2-2 για την Σαουθάμπτον. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πίεσαν στο 5λεπτο του έξτρα χρόνου, χωρίς να καταφέρουν, από την πλευρά τους, την… ανατροπή στην ανατροπή.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάντσεστερ Σίτι - Σάντερλαντ 3-0 (5' Κολάροβ, 60' Αγκουέρο, 89' Μίλνερ)
Τσέλσι - Νόριτς 4-1 (14' Τόρες, 22' Λάμπαρντ, 31' Αζάρ, 76' Ιβάνοβιτς / 11' Χολτ)
Σουόνσι - Ρέντινγκ 2-2 (71' Μίτσου, 78' Ράουτλετζ / 31' Πογκρεμπνιάκ, 44' Χαντ)
Γουέστ Μπρομ - ΚΠΡ 3-2 (5' Τζέιμς Μόρισον, 23' Γκέρα, 85' Μουλουμπού / 35' Τααράμπτ, 91' Γκρανέρο)
Γουίγκαν - Έβερτον 2-2 (10' Αρουνά Κονέ, 23' Ντι Σάντο / 11' Γέλαβιτς, 87' πέν. Μπέινς)
Γουέστ Χαμ - Άρσεναλ 1-3 (21' Ντιαμέ / 41' Ζιρού, 77' Γουόλκοτ, 83' Καθόρλα)

Κυριακή
Σαουθάμπτον - Φούλαμ 2-2 (4' και 90' Ζοζέ Φόντε / 69' αυτ. Χόοιφελντ, 88' Ρίτσαρντσον)
Λίβερπουλ - Στόουκ 0-0
Τότεναμ - Άστον Βίλα 2-0 (58' Κόκερ, 67' Λένον)
Νιούκαστλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 (8' Έβανς, 16' Εβρά) [18:00 / LIVE]