ΙΣΠΑΝΙΑ- ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Κόλλησε στο «μηδέν» η Ατλέτικο (vds)

Η Ατλέτικο έχασε την ευκαιρία να κλείσει την διαφορά από την δεύτερη Ρεάλ στον έναν βαθμό καθώς έμεινε στο 0-0 με την Χετάφε στο «Αλφόνσο Πέρεθ».

Οι «ροχιμπλάνκος» είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες στο παιχνίδι, με τον Φαλκάο ωστόσο να μην μπορεί να παραβιάσει την εστία του Κοδίνα.

Η ομάδα του Ντιέγο Σιμεόνε έμεινε με δέκα παίκτες στο 72' όταν ο Μάριο Σουάρεθ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και με εννέα στις καθυστερήσεις όταν αποβλήθηκε ο Γκοντίν.

Η Χετάφε παρά το αριθμητικό της πλεονέκτημα δεν κατάφερε να πετύχει ένα γκολ που θα την έφερνε πιο κοντά στην έξοδο στην Ευρώπη.

Στο κόλπο της Ευρώπης η Ράγιο, στην κόλαση του υποβιβασμού η Θέλτα

Η Βαγεκάνο επικράτησε στο Βίγκο με 2-0 της τοπικής ομάδας, έφθασε στους 44 βαθμούς και ελπίζει σε έξοδο στο Europa League, την ώρα που οι γηπεδούχοι βρίσκονται, πλέον, σε εξαιρετικά δύσκολη θέση.

Η Θέλτα ήθελε μόνο στην αναμέτρηση με τη Ράγιο. Ηταν μονόδρομος γι' αυτή, προκειμένου να εξέλθει από τη ζώνη του υποβιβασμού, όμως εν τα κατάφερε. Η Ράγιο ήταν αυτή που στο 14' άνοιξε το σκορ με υπέροχο τακουνάκι του Πίτι για να έρθει στο 83' ο Ντελίμπασιτς να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα του ματς.

Τα γκολ του ματς:

ΠΗΓΗ
Εξασφάλισε την παραμονή η Εσπανιόλ

Μεγάλη νίκη πήρε η Εσπανιόλ μέσα στο «Ρέινο ντε Ναβάρα» της Παμπλόνας, επικρατώντας με 2-0 της Οσασούνα. Με το «τρίποντο» αυτό οι Καταλανοί μπορούν να αισθάνονται πλέον βέβαιοι για την παραμονή στην Πριμέρα Ντιβισιόν.
Ο Εκτορ Μορένο με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Χαβιέρ Αγκίρε στο 51' ενώ κόντρα στην ροή του αγώνα ο Βακασό Μουμπάρακ πέτυχε στις καθυστερήσεις το τελικό 0-2.
Το πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής:
Παρασκευή, 05 Απριλίου
Γρανάδα – Μπέτις 1-5 (71' Αράντα - 30', 32' Ρούμπεν Κάστρο, 34' αυτογκόλ Ινίγο Λόπεθ, 53' Παμπόν, 85' Ανχελ)
Σάββατο, 06 Απριλίου
Σοσιεδάδ – Μάλαγα 4-2 (20' Βέλα, 24' Ντε Λα Μπέλα, 30' Γκριζμάν, 51' Μαρτίνεθ – 43' Μοράλες, 70' Σάντα Κρουζ)
Ρεάλ Μαδρίτης – Λεβάντε 5-1 (36' Ιγκουάιν, 39' πέναλτι Κακά, 84' Ρονάλντο, 87', 90' Εζίλ – 31' Μίτσελ)
Λα Κορούνια - Σαραγόσα 3-2 (11' Mπρούνο Γκάμα, 41' Μαρτσένα, 56' αυτ. Αμπραάμ - 16' Πόστιγκα, 35' Μοντάνιες)
Μπαρτσελόνα - Μαγιόρκα 5-0 (20', 37', 46' Φάμπρεγας, 22', 38' Αλέξις Σάντσες)