Η Εθνική Παίδων συμπλήρωσε εφτά νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Την πρόκρισή της στην ημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Παίδων εξασφάλισε η Εθνική Ελλάδας, κερδίζοντας με 42-38 τη Γαλλία. Πρώτος σκόρερ του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος ήταν ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, με 14 πόντους, ενώ είχε και έξι ριμπάουντ,
παρότι αγωνίστηκε με γαστρεντερίτιδα. Ο ημιτελικός θα γίνει το Σάββατο (17/08, 18:45) στο Κίεβο.Η Γαλλία αρχικά προηγήθηκε 7- 2 (7'), όμως η Ελλάδα μείωσε άμεσα σε 9-7 ενάμισι λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 15- 9, ενώ με το τρίποντο του Λουμπακί αύξησαν το σκορ 20- 13, 44'' πριν το ημίχρονο. Ωστόσο η Εθνική δεν το έβαλε κάτω και μείωσε σε 27- 21 (25') και σε 30- 27 (29') , με τον Φλιώνη να βάζει την ελληνική ομάδα μπροστά στο σκορ με 31- 30. Λίγο πριν το τέλος ο αγώνας κατέληξε σε ντέρμπι, καθώς ο Μουράτος έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην Ελλάδα (38- 36) και με τις δύο βολές του Κόνιαρη η διαφορά αυξήθηκε στο +4 (40- 36), με την Γαλλία να μειώνει σε 40- 38 44'' πριν την λήξη. Την νίκη πρόκριση στους “4” σφράγισε ο Χαραλαμπόπουλος με τις εύστοχες δύο βολές (42-38).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-10, 13-20, 27-30, 42-38.

ΕΛΛΑΔΑ: Κόνιαρης 8, Ντουζίδης, Καμαράς, Φλιώνης 2, Μιχαλούτσος 4, Πεφάνης, Σκουλίδας 4, Φραγκιαδάκης, Mουράτος 2, Παπαγιάννης 8, Χαραλαμπόπουλος 14.

ΓΑΛΛΙΑ:Λεμπέφ 7 (1), Σαμ 3, Κορτάλ 2, Τσουάφ, Ντενί 5 (1), Λουμπακί 5 (1), Νουά 6, Γκομπό 9, Ονά Εμπό 1, Μπλες.