Ντέρμπι με τα όλα του στην Ιταλία: Νάπολι-Γιουβέντους 3-3

Ποιος είπε ότι το ιταλικό ποδόσφαιρο είναι μόνο «κατενάτσιο»; Νάπολι και Γιουβέντους έδωσαν μία ξεχωριστή ποδοσφαιρική παράσταση στο «Σαν Πάολο». Το εξ αναβολής ντέρμπι έληξε 3-3, με τους..
«μπιανκονέρι» να διατηρούν πρωτιά και αήττητο και τους «παρτενοπέι», που έπαιξαν χωρίς τον τραυματία Καβάνι, να χάνουν την ευκαιρία να πλησιάσουν την κορυφή.
Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Μάρεκ Χάμσικ στο 23', επτά λεπτά αφότου είδε τον Μπουφόν να τον νικά σε πέναλτι. Στο 41' ο Πάντεφ εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μάτζο και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στο 48', ο Μάτρι μείωσε, όμως στο 68' ο Πάντεφ, πάλι μετά από μπαλιά του Μάτζο, έδωσε πάλι προβάδισμα δύο γκολ στους Ναπολετάνους. Εκεί που όλα έδειχναν ότι το αήττητο της Γιουβέντους θα σπάσει, ο Παραγουανός Εστιγκαρίμπια (72'), με το πρώτο του γκολ στην Ιταλία, και ο Πέπε (80') χάρισαν στη "γηραιά κυρία" έναν πολίτιμο βαθμό.
Η βαθμολογία στην κορυφή: Γουβέντους 26, Μίλαν 24, Ουντινέζε 24, Λάτσιο 22, Παλέρμο 19, Νάπολι 17, Ρόμα 17, Κατάνια 17