Έκανε το πρώτο βήμα για τη συμμετοχή στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ η ΑΕΛ

Έκανε το πρώτο βήμα για τη συμμετοχή στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ η ΑΕΛ. Οι Κύπριοι επικράτησαν με 2-1 της Αντερλεχτ στη Μεγαλόνησο, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης και θα πάνε την επόμενη εβδομάδα στις Βρυξέλλες, ώστε να πάρουν το «εισιτήριο» για τους «32»...

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά την αναμέτρηση και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν κάποιες σημαντικές ευκαιρίες μπροστά στις δυο εστίες, με παιχνίδι κέντρου από αμφότερες. Μετά από μια καλή ευκαιρία του Βούχο, με τον Προτό να διώχνει σε κόρνερ, ο Λουτσιάνο Μπέμπε το εκτελέσε και ο Ντόουζα Τζούνιορ με καρφωτή κεφαλιά μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 στο 34’.

Στην επανάληψη, οι Βέλγοι μπήκαν πιο δυνατά και άρχισαν να πιέζουν την εστία του Ντεγκρά, χωρίς να δημιουργούν τη μεγάλη ευκαιρία, αντίθετα έμεναν εκτεθειμένοι στις αντεπιθέσεις των παικτών του Χαράλαμπου Χριστοδούλου. Τελικά, οι δυο φορές κυπελλούχοι Ευρώπης κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 62’, όταν μετά από καταπληκτική προσπάθεια και μπαλιά του Κανού, ο Μ’ Μποκανί πλάσαρε μέσα από την περιοχή και ισοφάρισε.

Οι γηπεδούχοι βγήκαν ξανά μπροστά και κατάφεραν στο 72΄να προηγηθούν με το δυνατό σουτ του Ρουί Μιγκέλ, μετά από περιπετειώδη φάση. Στη συνέχεια, οι προσπάθειες των παικτών του Τζον Βαν Ντε Ντορμ δεν έφεραν αποτέλεσμα, παρά την ευκαιρία του Μ' Μποκανί στις καθυστερήσεις.

*Στο 75’, αποβλήθηκε ο Γιοβάνοβιτς για διαμαρτυρία, ενώ είχε ήδη γίνει αλλαγή.

ΑΕΛ: Ντεγκρά, Ντόουζα Τζούνιορ, Νικολάου, Αϊρόζα, Καρλίτος, Οουον, Εντμαρ (85’ Τζιλμπέρτο), Πάουλο Σέρτζιο (65’ Ντίκσον), Λουτσιάνο Μπέμπε (50’ Λουί Μιγκέλ), Ντέντε, Βούχο

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Προτό, Οντόι, Κουγιατέ, Σαφάρι, Βασιλέφσκι, Μπίλια, Κλίεσταν, Ζιλέ, Κανού, Γιοβάνοβιτς (74’ Γιακοβένκο), Μ’ Μποκανί

AEL Limassol 1-0 Anderlecht από simaotvgolo12

AEL Limassol 1-1 Anderlecht από simaotvgolo12

AEL Limassol 2-1 Anderlecht από simaotvgolo12