Θρίαμβος Ρεάλ: 3-1 τη Μπαρτσελόνα μέσα στο Καμπ Νου

Η Μπάρτσα ξεκίνησε φουριόζα και στο πρώτο ενάμιση λεπτό είχε δύο τελικές, με τον Μέσι να αγγίζει το γκολ.

Όμως, στη συνέχεια, τα διπλά και τριπλά μαρκαρίσματα των Μαδριλένων πάνω στον Αργεντίνο, αλλά και τα πολλά νεύρα των γηπεδούχων, που ζήτησαν πέναλτι σε 2-3 περιπτώσεις, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της Ρεάλ, που είχε έναν... δαιμονισμένο Κριστιάνο Ρονάλντο στο γήπεδο.

Ο Πορτογάλος «χόρεψε» τον Πικέ σε μια αντεπίθεση και κέρδισε το πέναλτι το οποίο μετέτρεψε ο ίδιος σε γκολ και έδωσε νωρίς προβάδισμα, στο 13ο λεπτό, στην ομάδα του.

Ο CR7 ανάγκασε τον Πίντο σε δύο επεμβάσεις στα επόμενα λεπτά, ενώ από την άλλη, ο Λόπεθ έβλεπε ξεκούραστος τους παίκτες της Μπαρτσελόνα να φτάνουν ως την περιοχή του, αλλά ως εκεί.

Η μοναδική στιγμή που... τρόμαξε η Ρεάλ, ήταν στο 38' σε εκτέλεση φάουλ του Μέσι, με θεατές και τηλεθεατές να αναφωνούν «γκολ», αλλά την μπάλα να περνά ξυστά από το τείχος και από το τέρμα του Ντιέγκο Λόπεθ, πριν τινάξει τα δίχτυα, αλλά εξωτερικά.

Το ημίχρονο τελείωσε με τον κόσμο να γιουχάρει τον διαιτητή, που τα άκουσε και από τους παίκτες της Μπαρτσελόνα.

Special... Ρεάλ στο πάρτι του Ρονάλντο! (vds)

Ο Ζοσέ Μουρίνιο «εξαφάνισε» τον Μέσι με διπλά και τριπλά μαρκαρίσματα και ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε πάρτι απέναντι σε Πικέ και Πουγιόλ για το 3-1 που στέλνει τη Ρεάλ στον τελικό του Copa Del Rey, απέναντι σε μια... θλιβερή Μπαρτσελόνα! Η Μπάρτσα ξεκίνησε φουριόζα και στο πρώτο ενάμιση λεπτό είχε δύο τελικές, με τον Μέσι να αγγίζει το γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν για το γκολ, αλλά ο Ντιέγκο Λόπεθ είπε «όχι» στο σουτ του Μπουσκέτς, στην πρώτη και τελευταία φορά που η Μπαρτσελόνα έκανε το γνωστό passing game. Κι ενώ ο κόσμος έχει αρχίσει να φωνάζει το όνομα του Νταβίντ Βίγια που έκανε προθέρμανση, ο Ντι Μαρία, σε μια αντεπίθεση της Ρεάλ, έσπασε τη... μέση του Πουγιόλ, που μετά από δύο ντρίμπλες του Αργεντίνου έπεσε κάτω, και ο Κριστιάνο Ρονάλντο, σε κενή εστία, μετά την απόκρουση του Πίντο, έγραψε το 2-0 στο 57'!
Ο Ρόουρα έριξε αμέσως τον Βίβια στο χορτάρι, αλλά η Μπαρτσελόνα δεν μπορούσε να αλλάξει πάνω από τρεις πάσες. Η άμυνα της Ρεάλ ήταν για...φίλημα και μάλιστα, όταν οι γηπεδούχοι βγήκαν όλοι μπροστά, οι Μαδριλένοι βρήκαν την ευκαιρία να «χτυπήσουν» ξανά στην κόντρα, αν και αυτή τη φορά (στο 62'), ο Πίντο πρόλαβε τον Κριστιάνο Ρονάλντο και έδιωξε.
Η Μπαρτσελόνα παρέμενε άφαντη και ο Βαράν στο 68' την πλήγωσε κι άλλο, σκοράροντας με κεφαλιά μετά από κόρνερ, με τον Πικέ καθηλωμένο στο έδαφος! Κι αν οι παίκτες του Ρόουρα τα είχαν χαμένα, ο κόσμος της ομάδας, 90.000 θεατές, ξεκίνησαν να τραγουδούν τον ύμνο, ενώ όταν στο 79' ο Μουρίνιο έριξε στο ματς τον Πέπε (σ.σ. κλείνει σήμερα τα 30) άρχισαν να τον φωνάζουν «δολοφόνο»!
Η Μπαρτσελόνα έψαχνε, χωρίς κίνηση και μυαλό, το γκολ της τιμής και τελικά τα κατάφερε, όταν ο Ινιέστα βρήκε τον Ζόρντι Άλμπα και αυτός πλάσαρε ωραία για το 3-1. Το ματς τελείωσε και τυπικά μετά από τρία λεπτά καθυστερήσεων, αλλά ο Ζοσέ Μουρίνιο έκανε πάλι το... κομμάτι του, φεύγοντας για τα αποδυτήρια πριν το σφύριγμα της λήξης!
* Αντίπαλος της Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό μία εκ των Ατλέτικο ή Σεβίλη (2-1 το πρώτο ματς).
ΣΚΟΡΕΡ: 89' Ζόρντι Άλμπα - 13' πεν., 57' Κριστιάνο Ρονάλντο, 68' Βαράν
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Πίντο, Ντάνι Άλβες, Πικέ, Πουγιόλ, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Τσάβι (74' Τιάγκο Αλκάνταρα), Φάμπρεγκας (59' Βίγια), Πέδρο (71' Τέγιο), Ινιέστα, Μέσι
ΡΕΑΛ: Ντιέγκο Λόπεθ, Αρμπελόα, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Φάμπιο Κοεντράο, Κεντίρα, Τσάμπι Αλόνσο (84' Εσιέν), Μεσούτ Εζίλ (78' Πέπε), Ντι Μαρία, Κρ. Ρονάλντο, Ιγκουαΐν (71' Καγιεχόν).