Ο πρώην του Λεβαδειακού έδωσε «ανάσα» στην Οσασούνα!

Με ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο η Οσασούνα πήρε την νίκη εκτός έδρας με 3-1 επί της Βαγιαδολίδ για την 29η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβισιόν και πλέον έχει κάνει ένα μεγάλο βήμα για παραμονή στην κατηγορία.

Η αρχή δεν ήταν και η καλύτερη για την Οσασούνα καθώς, μόλις στο 11΄με το αυτογκόλ του Ρούμπεν βρέθηκε πίσω στο σκορ.
Ο Έμπερτ έκανε μια ακίνδυνη σέντρα και ο Ρουμπέν προσπάθησε να διώξει με κεφαλιά την ίδια ώρα που ο Αντρές είχε βγει για να μαζέψει την μπάλα και έτσι η Βαγιαδολίδ πήρε το προβάδισμα με 1-0.
Οι φιλοξενούμενοι που είχαν την μεγαλύτερη κατοχή μπάλας σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με ένα δεύτερο πολύ καλό 45λεπτο πήραν τους τρεις βαθμούς με κεντρικό πρόσωπο τον πρώην παίκτη του Λεβαδειακού, Κίκε Σόλα.
Ο 27χρονος Ισπανός, που έχει βάλει εφτά γκολ μέχρι τώρα σε 23 εμφανίσεις με την Οσασούνα, ήταν εκείνος που έβαλε τα δυο πρώτα γκολ για την ομάδα του στο 50΄ και στο 60΄ ενώ στο 69΄ο Ντε Λας Κουέβες διαμόρφωσε το τελικό 3-1.
Η Οσασούνα μετά από αυτή την νίκη έπιασε τους 31 βαθμούς, βρίσκεται στην 15η θέση και στο ασφαλές «+6» από την επικίνδυνη ζώνη ενώ για την Βαγιαδολίδ αυτή η ήττα δεν αλλάζει κάτι ουσιαστικά και παραμένει στην 12η θέση με 35 βαθμούς.
Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:
Σάββατο 30/3
Ράγιο Βαγεκάνο - Μάλαγα 1-3 (31' πεν. Πίτι - 21' Ουέλινγκτον, 55' Μπαπτίστα, 86' Μοράλες)
Θέλτα - Μπαρτσελόνα 2-2 (38' Ινσα, 88' Ουμπίνια - 43' Τέγιο, 73' Μέσι)
Σαραγόσα - Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (6' Ρόρδρι - 38' Ρονάλντο)
Λεβάντε - Σεβίλλη 23:00