Τις «κάρφωσε» όλες ο Μέσι, «Χ» για Μπάρτσα και Ρεάλ (vds)!

Ο Λιονέλ Μέσι έφτασε σε ένα ακόμα αξεπέραστο ρεκόρ. Με το τέρμα που σημείωσε κόντρα στην Θέλτα στο Βίγκο, συμπλήρωσε έναν ολόκληρο γύρο, σκοράροντας εις βάρος και των 19 αντιπάλων της Μπάρτσα στην Πριμέρα Ντιβισιόν. Ωστόσο οι «μπλαουγκράνα» δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη (2-2).

Ο Αργεντινός σούπερ σταρ φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού στο «Μπαλάιδος» εν απουσία των Πουγιόλ, Τσάβι και Ινιέστα (σ.σ ο τελευταίος έπαιξε ως αλλαγή).

Η Θέλτα που μάχεται για την παραμονή, ζόρισε τους Καταλανούς και προηγήθηκε στο 38' με προβολή του Ινσα. Ωστόσο πέντε λεπτά αργότερα, η Μπάρτσα ισοφάρισε σε 1-1 με τον Κρίστιαν Τέγιο μετά από σκαφτή ασίστ του Μέσι.

Εννέα γκολ η Μπάγερν στο Αμβούργο (vds)!
Πιο κοντά στον τίτλο η Γιουνάιτεντ, γκολάρα ο Μιραλάς (vds)
Επική ανατροπή η Νάπολι, «άλμα» τίτλου η «Γιούβε» (vds)

Στο 72' ο Αργεντινός σούπερ σταρ έβαλε μπροστά στο σκορ τους «μπλαουγκράνα» μ' ένα ακόμα ιστορικό γκολ! Όμως δύο λεπτά πριν το φινάλε ο Μπόρχα Ουμπίνια με υπέροχη κεφαλιά χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στους Γαλικιανούς.

Celta de Vigo 2-2 Barcelona από goalsarena2012
«Τσίμπησε» τον βαθμό κόντρα στην Ρεάλ η Σαραγόσα

Τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας απέσπασε στο «Ρομαρέδα» η Σαραγόσα απέναντι στην Ρεάλ Μαδίτης (1-1). Πλέον η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ βρίσκεται τρεις βαθμούς πάνω από τη επικίνδυνη ζώνη ενώ η Ρεάλ κινδυνεύει να βρεθεί κάτω από την συμπολίτισσα της Ατλέτικο, εφόσον αυτή κερδίσει την Κυριακή (31/3, 22:00) την Βαλένθια.

Η γηπεδούχος ομάδας προηγήθηκε στο έκτο λεπτό με τον Ρόδρι ύστερα από πάσα του Απόνιο.

Η Ρεάλ έφτασε στην ισοφάρισε στο 38' με ποιον άλλον, τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Ιγκουαϊν τροφοδότησε τον Πορτογάλο άσο κι αυτός με δυνατό σουτ από κοντά πέτυχε το 28ο τέρμα του στο εφετινό πρωτάθλημα.

Στο δεύτερο μέρος ο Ρονάλντο δεν κατάφερε να νικήσει τον Ρομπέρτο με τον Μαρτσέλο να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι στην επαναφορά.

szólj hozzá: Zaragoza vs Real Madrid 1:1 GOAL HIGHLIGHTS Με Βύντρα η Λεβάντε, υπέταξε τη Σεβίλλη Με τον Λουκά Βύντρα βασικό, η Λεβάντε κέρδισε στην έδρα της τη Σεβίλλη 1-0 και πλέον αρχίζει να κάνει όνειρα για μια θέση ξανά στα ευρωπαϊκά Κύπελλα της ερχόμενης περιόδου.

Ο Βύντα, που αντίκρισε την κίτρινη κάρτα, μόλις στο 3' είχε πολύ καλή απόδοση και βοήθησε τα μέγιστα στην 11η νίκη για την ομάδα της Βαλένθια, η οποία ξεπέρασε τη Σεβίλλη και απέχει πέντε βαθμούς από την 6η θέση, που δίνει και το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η Λεβάντε έφθασε στη νίκη με γκολ του Ρούμπεν Γκαρσία στο 40΄, ενώ στο πάγκο της είχε και τον έτερο των Ελλήνων παικτών, τον Νίκο Καράμπελα.

Σε τροχιά Τσάμπιονς Λιγκ η Μάλαγα

Η Μάλαγα παίζει φέτος για πρώτη φορά στο Champions League, διαπρέπει (είναι ήδη στα προημιτελικά) και κάνει ό,τι μπορεί για να έχει και του χρόνου τη δυνατότητα να αγωνίζεται με τους κορυφαίους της Ευρώπης.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας επικράτησε 3-1 εκτός έδρας της Ράγιο Βαγεκάνο, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 29ης αγωνιστικής της Primera Division και «έπιασε» την Σοσιεδάδ στην 4η θέση (αμφότερες έχουν από 47 βαθμούς).

Ουέλινγκτον στο 21', Μπαπτίστα στο 55' και Μοράλες στο 86' πέτυχαν τα γκολ των νικητών, ενώ η Ράγιο είχε ισοφαρίσει προσωρινά με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πίτι στο 31'.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:

Σάββατο 30/3

Ράγιο Βαγεκάνο - Μάλαγα 1-3 (31' πεν. Πίτι - 21' Ουέλινγκτον, 55' Μπαπτίστα, 86' Μοράλες)

Θέλτα - Μπαρτσελόνα 2-2 (38' Ινσα, 88' Ουμπίνια - 43' Τέγιο, 73' Μέσι)

Σαραγόσα - Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (6' Ρόρδρι - 38' Ρονάλντο)

Λεβάντε - Σεβίλλη 23:00