PRIMERA DIVISION- Λύτρωση στο 90+4' για Μπάρτσα, γκέλαρε η Ρεάλ! (vds)

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να λυγίσει την Σεβίλλη στο 90+4' και να πάρει τη νίκη με 3-2! Οι Καταλανοί είχαν και την εύνοια της διαιτησίας, καθώς ακυρώθηκε καθαρό γκολ των φιλοξενούμενων, το οποίο σημείωσε ο Κάλα, ωστόσο, προς στιγμήν αποδόθηκε δικαιοσύνη, αφού οι Σεβιγιάνοι ισοφάρισαν στο 90+1' σε 2-2!

Το σκορ άνοιξε στο 36' ο Ντάνι Αλβες κι ο Μέσι στο 75' έκανε το 2-0 με τους «μπλαουγράνα» να δείχνουν πως καθαρίζουν το ματς. Ωστόσο, η Σεβίλλη μείωσε στο 80' με τον Ιβάν Ράκιτιτς και ισοφάρισε στο 90+1' με τον Κόκε.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και πήραν το «τρίποντο» με το γκολ του Αλέξις Σάντσεζ στο 90+4'!

Γκέλαρε η Ρεάλ!

Δυο βαθμούς πέταξε η Ρεάλ Μαδρίτης στο «Μαδριγάλ», καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Βιγιαρεάλ και βρίσκεται από νωρίς στο κυνήγι της Μπαρτσελόνα...

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά κι άνοιξαν το σκορ με γκολ του Κάνι στο 21'. Η απάντηση ήρθε με το πρώτο τέρμα του Μπέιλ με τη νέα του ομάδα στο 38' με την «βασίλισσα» να ανατρέπει το εις βάρος της σκορ στο 68' με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, που βρήκε δίχτυα με αρκετή δόση τύχης.

Τελικά τα περίπου... 200 εκατομμύρια ευρώ που σκόραραν για λογαριασμό (σ.σ.: Μπέιλ, Ρονάλντο) των «γκαλάκτικος» δεν ήταν αρκετά, καθώς το «κίτρινο υποβρύχιο» ισοφάρισε στο 70' με τον Τζιοβάνι ντος Σάντος, που διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

«4Χ4» η Ατλέτικο

Το... χαβά της συνεχίζει η Ατλέτικο Μαδρίτης στο νέο πρωτάθλημα της Primera Division, καθώς στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, επιβλήθηκε με 4-2 της Αλμερία και πανηγύρισε την 4η συνεχόμενο νίκη της!

Από πολύ νωρίς φάνηκε ποιος θα ήταν το «αφεντικό» της αναμέτρησης στο «Βιθέντε Καλντερόν» καθώς ο Νταβίντ Βίγια έκανε το 1-0 στο 15'. Το 2-0 για τους «ροχιμπλάνκος» έγινε πριν τη λήξη του ημιχρόνου, καθώς στο 37' ο Ντιέγκο Κόστα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με πέναλτι. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 40' καθώς ο Ρόντρι μείωσε σε 2-1

Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν «κατέβασαν ρυθμούς» ούτε στην επανάληψη και μέσα σε διάστημα τριών λεπτών έκαναν τα τέρματά τους τέσσερα! Στο 64' ο Τιάγκο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ στο 67' ο Ραούλ Γκαρσία έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο «τρίποντο» της Ατλέτικο, γράφοντας το 4-1!

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν σε 4-2 με τον Αλεϊξ Βιντάλ στο 90ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη οι Μαδριλένοι έφτασαν τους 12 βαθμούς, ενώ με 9 ακολουθούν, Μπαρτσελόνα, Βιγιαρέαλ και Ρεάλ Μαδρίτης, οι οποίες αγωνίζονται απόψε το βράδυ.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Σάββατο 14/09

Ατλέτικο Μαδρίτης-Αλμερία 4-2 (15' Νταβίντ Βίγια, 37'πεν. Ντιέγκο Κόστα, 64' Τιάγκο, 67' Ραούλ Γκαρσία – 40' Ροντρι, 90 Αλεϊξ Βιντάλ)

Λεβάντε-Σοσιεδάδ 0-0

Μπαρτσελόνα-Σεβίλλη 3-2 (36' Ντάνι Άλβες, 75' Μέσι, 90+4' Αλέξις Σάντσες - 80' Ράκιτιτς, 90+1' Κόκε)

Βιγιαρέαλ-Ρεάλ Μαδρίτης 2-2 (21' Κάνι, 70' Τζιοβάνι ντος Σάντος - 38' Μπέιλ, 68' Ρονάλντο)