«Αγκαζέ» στο ρετιρέ Κολοσσός και Πανιώνιος

Χωρίς να δυσκολευτεί ο Κολοσσός Ρόδου πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Ηλυσιακού επικρατώντας με 65-49 σε αγώνα για την 2η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ ανδρών και πέρασε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Πανιώνιο που νίκησε στη Νέα Σμύρνη το Περιστέρι με 79-65, εν αναμονή του μεγάλου ντέρμπι των «αιωνίων» την Δευτέρα 22/10 στο ΟΑΚΑ..

Πανιώνιος – Περιστέρι 79-65
Με πέντε παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, ο Πανιώνιος δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη δεύτερη εφετινή νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1. Στον αγώνα που διεξήχθη στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου επικράτησε 79-65 του Περιστερίου και απολαμβάνει την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Τα δεκάλεπτα: 22-17, 44-33, 60-51, 79-65.
Με τον Παππά να σημειώνει 10/10 βολές κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και έχοντας την υπεροχή τόσο στον τομέα των ριμπάουντ (15 έναντι 14), αλλά και των λαθών (6 έναντι 10), ο Ιστορικός δεν δυσκολεύτηκε να πάρει προβάδισμα 11 πόντων (44-33). Ο Πετρούλας με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου προσπάθησε με διαδοχικούς πόντους να βάλει εκ νέου στο παιχνίδι το Περιστέρι, μειώνοντας το σκορ ακόμη και στους πέντε πόντους (46-41) στο 24΄, όμως με πρωταγωνιστή τον Γιάνκοβιτς ο Πανιώνιος έκλεισε το δεκάλεπτο στο +9 (60-51). Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με σερί 5-0 του Πανιωνίου (Μπόγρης 2π., Αθηναίου 3π.) και έτσι η διαφορά «εκτοξεύτηκε» εκ νέου στο +14 , η οποία παρέμεινε και μέχρι το τέλος (79-65).
Διαιτητές: Πέτρος Παπαπέτρου, Βασίλης Μπίκας, Σταύρος Ταρενίδης
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Μπόγρης 13, Πέιν 2, Αθηναίου 13 (3), Γκιμπς 11 (2), Αθανασούλας, Μπατής 4, Γιάνκοβιτς 15 (1), Παππάς 12, Ντραγκίσεβιτς 5, Μπούκερ 4.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τζίμης Κουστένης): Παπαντωνίου 12, Κομποδιέτας 10 (2), Βλάχος, Θορν 5, Κανονίδης 8, Τζόουνς, Μάντζαρης 5, Ψαρόπουλος 6 (2), Πετρούλας 17 (2), Μελισσαράτος 2, Ζούμπος, Παπαγιάννης.
Στις αναμετρήσεις για τη 2η αγωνιστική στην Α1 μπάσκετ των ανδρών, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
Πανελευσινιακός-Καβάλα     87-74
Απόλλων Π.-ΚΑΟΔ           89-92 2 παρ. (71-71 κ.α., 82-82 α΄ παρ.)
ΑΓΟ Ρεθύμνου-Άρης         68-50
Πανιώνιος-Περιστέρι       79-65
ΠΑΟΚ-Ίκαρος Καλλιθέας     71-48