H Φινλανδία συνέτριψε τη Σλοβενία με 92-76

Σε ένα αδιάφορο παιχνίδι από βαθμολογικής άποψης, η Φινλανδία αποχαιρέτησε το Ευρωμπάσκετ με νίκη και το 92-76 κόντρα στην Σλοβενία. Ξεκούρασε παίκτες ο Μάλκοβιτς.

Η μεν είχε αποκλειστεί, η δε είχε ήδη περάσει. Έτσι, με τον Μάλκοβιτς να ξεκουράζει τα «βαριά» χαρτιά της Σλοβενίας, η Φινλανδία βρήκε την ευκαιρία να αποχωρήσει με ψηλά το κεφάλι από το Ευρωμπάσκετ, επικρατώντας των διοργανωτών 92-76.

Για τους νικητές, που είχαν πάνω από 50% στα τρίποντα (17/32), 17 πόντους είχε ο Λι, ενώ από 16 προσέθεσαν οι Κοϊβίστο και Σάλιν. Για τους ηττημένους 15 είχε ο Νάχμπαρ, ενώ χαρακτηριστικό του ροτέισον το γεγονός πως ο Γκόραν Ντράγκιτς αγωνίστηκε μόλις για πέντε λεπτά.

Το ματς

Οι Φινλανδοί προηγήθηκαν με 9-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, ωστόσο δια... χειρός Νάχμπαρ η Σλοβενία όχι μόνο πλησίασε, αλλά με σερί 15-2(!), προηγήθηκε με 17-11, με τον Λι να ανταποδίδει άμεσα και την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 26-22 υπέρ των γηπεδούχων.