Σούπερ Λίγκα: Το πανόραμα της 3ης αγωνιστικής

Η νέα βαθμολογική απώλεια του Παναθηναϊκού που ηττήθηκε στη Κομοτηνή από τον Πανθρακικό με 1-0 σε συνδυασμό με τη νίκη του Ολυμπιακού στα Γιάννενα επί του ΠΑΣ με 2-1 άνοιξαν την βαθμολογική ψαλίδα που χωρίζει τους δύο «αιώνιους» στους 7 βαθμούς στην τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος..
Οι «πράσινοι» το Σάββατο, παρουσίασαν τις γνωστές επιθετικές τους δυσκολίες και τελικά δεν μπόρεσαν αν φύγουν με θετικό αποτέλεσμα καθώς ένας πρώην «πράσινος» ο Δημήτρης Παπαδόπουλος χάρισε στον Πανθρακικό τη σπουδαία νίκη. Την ίδια ημέρα ο Ολυμπιακός σε διάστημα 7 λεπτών πέτυχε δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο κατά του ΠΑΣ Γιάννινα που κατάφερε να μειώσει στο τελικό 2-1 και με καλή ψυχολογία ετοιμάζεται για τον αγώνα της Τρίτης με την Σάλκε για το Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Ατρόμητος που είναι δεύτερος στον βαθμολογικό πίνακα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στα Χανιά από τον Πλατανιά, στο μοναδικό παιχνίδι που έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0). Ο ΠΑΟΚ με την... παράδοση που δημιουργεί στη φετινή περίοδο νίκησε τον Αστέρα Τρίπολης στη Τούμπα με 2-1 πετυχαίνοντας τα δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ. Μεγάλος άτυχος του παιχνιδιού ο Ράγιος του Αστέρα Τρίπολης που έστειλε τρεις φορές τη μπάλα στα δοκάρια. Στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ πήρε τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα πετυχαίνοντας μάλιστα και το πρώτο της φετινό τέρμα κόντρα στον Άρη που επίσης σκόραρε για πρώτη φορά φέτος, αλλά αμφότεροι έμειναν στο 1-1. Με το ίδιο σκορ (1-1), ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Κέρκυρας με την Ξάνθη αλλά και το ματς του Λεβαδειακού με την Βέροια (1-1) το οποίο οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν με 8 παίχτες! Η αυλαία της αγωνιστικής θα πέσει την Δευτέρα (17/9) με το παιχνίδι του Πανιωνίου με τον ΟΦΗ.
Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα:
Λεβαδειακός-Βέροια 0-0
Πανθρακικός-Παναθηναϊκός 1-0 (83' Παπαδόπουλος)
ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός 1-2 (68' Γεωργίου – 60' Μήτρογλου, 67' Τζιμπούρ)
Κέρκυρα-Ξάνθη 1-1 (58' Μπάρκογλου – 69' Μαρκόβσκι)
ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-1 (46' Λόρενς, 88' πεν. Αθανασιάδης – 20' πεν. Περόνε)
Πλατανιάς-Ατρόμητος 0-0
ΑΕΚ-Άρης 1-1 (58' Γιάγκο – 74' Αγκάνθο)