Νικηφόρο πέρασμα του Ατρόμητου από την Κέρκυρα

Με το δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα ο Ατρόμητος καθώς κέρδισε στη Κέρκυρα με 2-0 για την 1η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Τα τέρματα των φιλοεξνούμενων πέτυχαν οι Σουμπίνιο (14') και Φυτανίδης (43').
Ο Ατρόμητος μπήκε πιο δυνατά στο ματς, απείλησε στο 9' με το σουτ του Καραγκούνη να φεύγει άουτ και στο 14' προηγήθηκε...
Σκόρερ των «κυανόλευκων» ο Σουμπίνιο, ο οποίος αποκτήθηκε πρόσφατα ως δανεικός από τον Ολυμπιακό (0-1). Οι «κυανόλευκοι» μετά το γκολ ανέλαβαν πλήρως τα ηνία του αγώνα και στο 31' απείλησαν και με δεύτερο τέρμα, πάλι με τον Σουμπίνιο ο οποίος δεν έπιασε την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Καραγκούνη. Δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όμως, μετά το λάθος του Αναστασόπουλου στο φάουλ του Σουμπίνιο, ο Φυτανίδης «έγραψε» το 2-0.
Χωρίς φάσεις κύλησε το δεύτερο μέρος, στο οποίο η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς δεν πιέστηκε και σε γενικές γραμμές κράτησε πολύ εύκολα το υπέρ της αποτέλεσμα. Η Κέρκυρα σίγουρα προβλημάτισε με την εμφάνισή της, καθώς θα περίμενε κανείς ότι στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν και μέσα στην έδρα της θα ήταν αν μη τι άλλο πιο επικίνδυνη. Ένα σουτ του Διαμαντόπουλου στο 83' που απέκρουσε ο Ιτάνζ ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει στα 45 λεπτά της επανάληψης το συγκρότημα του Ακη Μάντζιου.
Κίτρινες: Έντερ - Δημούτσος, Ταυλαρίδης
Διαιτητής: Γιάννης Δελφάκης (Αρκαδίας)
Κέρκυρα (Ακης Μάντζιος): Αναστασόπουλος, Μπουκουβάλας, Βενέτης, Σταμόγιαννος (67΄ Καραπέτσας), Καραλής (83΄ Διαμαντόπουλος), Ηλιάδης, Αγρίτης (61΄ Τσοκάνης), Μπάρκογλου, Λεόν, Έντερ, Τσουμάνης
Ατρόμητος (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Γιαννούλης, Φυτανίδης, Ταυλαρίδης, Δημούτσος, Σουμπίνιο (65΄ Πίτου Γκαρσία), Ιγκλέσιας, Καραγκούνης (87΄ Καραγκούνης), Επστάιν (66΄ Μπέλιτς), Καραμάνος