5άρα η Ρεάλ, 350 ο Ρονάλντο(vds)

Η Μαγιόρκα έκανε το… λάθος να προηγηθεί και μάλιστα δις μέσα στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» και η Ρεάλ την τιμώρησε καθώς πήρε τη νίκη με 5-2. Ετσι οι «μερένγκες» απέκτησαν διαφορά τεσσάρων βαθμών από την συμπολίτισσα της Ατλέτικο και μείωσαν στους δέκα από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης, ο Νσούε με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη Μαγιόρκα. Εννέα λεπτά αργότερα ο Ιγκουαϊν ισοφάρισε σε 1-1 για την Ρεάλ αλλά στο 21' ο Αλφάρο «πάγωσε» το «Μπερναμπέου» δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στους νησιώτες.
Η αντίδραση των Μαδριλένων ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους αφού κατάφεραν και πέτυχαν τρία γκολ σε πέντε λεπτά! Αρχικά ο Κριστιάνο Ρονάλντο με το 350ο τέρμα της καριέρας του ισοφάρισε σε 2-2. Ο Λούκα Μόντριτς με φοβερό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 3-2 ενώ ο Ιγκουαϊν με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην Ρεάλ. Στις καθυστερήσεις ο Καρίμ Μπενζεμά έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, πετυχαίνοντας το τελικό 5-2.
Σοσιεδάδ για «σεντόνι»
Με δύο γκολ του Αντουάν Γκριζμάν, το δεύτερο με καταπληκτικό βολέ, η Σοσιεδάδ συνέτριψε με 4-1 την Βαγιαδολίδ και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της Πριμέρα Ντιβισιόν.

Η ομάδα από το Σαν Σεμπαστιάν παρέμεινε αήττητη για δέκατο σερί αγώνα και παίζοντας επιθετικό ποδόσφαιρο παρέμεινε σε τροχιά Ευρώπης. Τα άλλα δύο γκολ για την ομάδα του Φιλίπ Μοντανιέρ σημείωσαν οι Αγκιρέτσε και Τσάμπι Πριέτο από ασίστ του Κάρλος Βέλα. Για την Βαγιαδολίδ μείωσε στο τέλος ο Χάβι Γκέρα.
Πλέον η Σοσιεδάδ έχει 47 βαθμούς, τρεις περισσότερους από τη Μάλαγα που την Κυριακή φιλοξενεί την Εσπανιόλ.
Σε τροχιά Ευρώπης η Χετάφε
Την τέταρτη νίκη της στα τελευταία έξι παιχνίδι πήρε η Χετάφε η οποία έκαμψε με 1-0 την αντίσταση της Μπιλμπάο στο «Αλφόνσο Πέρεθ». Η ομάδα του Λουίς Γκαρθία έφτασε τους 42 βαθμούς και απέχει πλέον ένα βαθμό από την έκτη θέση που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ.
Στο έκτο λεπτό ο Εσκουδέρο εξαπέλυσε ένα «κεραυνό» αλλά ο Ιραϊθόθ βρήκε τη μπάλα με τα δάχτυλα και την έστειλε στο δοκάρι. Όμως στο επόμενο λεπτό η Χετάφε άνοιξε το σκορ με τον Μπόρχα ύστερα από κόρνερ του Αντριάν.
Ο τελευταίος είχε και δεύτερο δοκάρι για την Χετάφε με κεφαλιά στο 67'.
Ανετη νίκη για Βαλένθια
Η Βαλένθια επιβλήθηκε με 3-0 της Μπέτις στο «Μεστάγια» και μείωσε την απόστασή της από την 4η θέση που οδηγεί στα «αστέρια». Τα πράγματα έγιναν απλά για τις «νυχτερίδες» καθώς κέρδισαν πέναλτι κι (αυστηρή) αποβολή του Αμάγια, στο οποίο ευστόχησε ο Σολδάδο κι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του στο 16'.
Το 2-0 έγινε με το αυτογκόλ του Πάουλαο στο 85', ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε με εντυπωσιακό σουτ ο Ζόνας στις καθυστερήσεις.